Kombinacijo tehnik izbere manualni terapevt glede na bolnikovo stanje. V času obiskovanja terapij bolnik ne sme obiskovati ostalih terapij, ki posegajo v mišično-skeletni sistem (fizioterapija, razne vrste masaž…).
Po prvi ali drugi terapiji lahko bolnik občuti manjšo ali večjo utrujenost, težke roke in noge, zaspanost, pojavijo se bolečine v različnih delih telesa, ki pa so drugačne narave (simptomi ne trajajo več kot 24 ur). Pogosto ima bolnik občutek, da se mu spreminja vzorec hoje, drže…
Da se zagotovijo terapevtski učinki izvajane terapije, se mora bolnik držati navodil, ki jih dobi med manualno terapijo.
Med obdobjem izvajanja manualne terapije ni primerno:
- dvigovati in nositi težkih bremen (težke vrečke iz trgovine, drva…)
- izvajati daljših ponavljajočih gibov (likanje, sesanje, pometanje, čiščenje oken, košnja trave, obrezovanje dreves, kidanje snega, beljenje…)
- ukvarjati se s športom, telovadbo in večjimi fizičnimi obremenitvami (dovoljeni so krajši sprehodi po ravnem)
- izpostavljati se prepihu in mrazu (klimatske naprave)
- ležati (spati) na trebuhu, uporabljati ortopedski vzglavnik
- umivati si glavo z nagibanjem nad kadjo in pri frizerju (nagib glave nazaj)
Svetujemo vam:
- pitje zadostne količine vode (poleg ostalih tekočin vsaj 1,5 l vode na dan, razen v primeru, ko vam vnos tekočin omeji zdravnik)
- izvedbo razteznih vaj
- spanje vsaj 6 ur
- pri sedečem delu vstajajte na pol ure in se razgibajte
- gretje s termoforjem 1-2 krat na dan po pol ure na mestu, ki ga določi zdravnik
Na terapijo ne smete priti, če ste prehlajeni, imate vročino, ste noseči, ste bili na manjšem operativnem posegu (odstranitev znamenj, bradavic, zob…). Prosimo vas, da svojo odsotnost pravočasno sporočite.
Ko se po končani terapiji vračate k običajnim aktivnostim, bodite še nekaj časa pozorni na svoje telo. Vse aktivnosti začnite previdno in upoštevajte navodila, ki jih boste dobili ob koncu obravnave.