Manualna medicina je diagnostična in terapevtska veja uradne medicine, ki jo izvajajo usposobljeni zdravniki (manualna medicina) in fizioterapevti (manualna terapija). Ukvarja se s strukturalnimi spremembami gibalnega sistema, ki povzročajo bolečine ter funkcionalne motnje.
Manualna terapija ni simptomatično zdravljenje ali terapija, namenjena izključno lajšanju bolečin, temveč je sočasno zdravljenje celega telesa.
Različne telesne poškodbe (padci ali udarci), dolgotrajne stresne situacije, neergonomsko urejeno delovno mesto in druge dolgotrajne obremenitve lahko v telesu povzročijo različne spremembe, ki jih organizem ni sposoben odpraviti.
Posledice teh sprememb so disfunkcije (nepravilno delovanje) mišično skeletnih struktur, poškodbe vezivnega tkiva, kit in mišic v obliki mišičnega krča manjše ali večje intenzitete ter napetih in skrajšanih fascij – ovojnic telesa. Take poškodbe človek čuti kot bolečinski sindrom, ki lahko traja le nekaj minut, ur, dni ali mesecev.
Tako stanje v organizmu sproži zaščitno, t.i. negativno kompenzacijsko reakcijo (telo dodatno zakrči določene mišice in fascije, da nevtralizira sile, ki so jih povzročile primarno zakrčene mišice), po kateri človek povsem preneha čutiti bolečino in je prepričan, da je povsem okreval. Tako se po poškodbi ponovno začne ukvarjati s športno vadbo oziroma se vrne v normalni življenjski ritem. Vendar pa negativna kompenzacija ne more trajati celo življenje. Posledica tega je lahko spontan pojav bolečine v skupinah mišic in/ali sklepov ali pa bolečino sproži že manjši padec ali obremenitev, ki ni nujno vezana na trenutni vzrok (npr. padec na kolk lahko povzroči bolečine v ramenskem obroču ali vratnem delu hrbtenice; padec na trtico lahko povzroči glavobol ali vrtoglavico).
TEHNIKE
V naši ordinaciji izvajamo naslednje manualne tehnike:
- mišično energetska tehnika
- ishemična kompresija
- miofascialna relaksacija
- sklepna mobilizacija
- kranio-sakralna trapija
- visceralna manualna terapija (notranji organi)
Naštete tehnike temeljijo na najnovejših spoznanjih delovanja živčno mišično skeletnega sistema. Namenjene so ponovni normalizaciji mišično skeletnega sistema (sproščanje napetih mišic in njihovih ovojnic (fascij), vzpostavljanje pravilnega biomehanskega položaja posameznih sklepov ter njihove gibljivosti). Kombinacijo tehnik izbere manualni terapevt glede na bolnikovo stanje.
Kot ostale veje medicine se tudi manualna terapija nenehno razvija, dopolnjuje in nadgrajuje z novimi spoznanji. Od zgodnjih začetkov, ko so manualno terapijo predstavljali predvsem kratki, sunkoviti gibi terapevtovih rok, ki so uravnavali vretenca v pravilno lego (manipulacija – kiropraktika), se je razvilo veliko novih tehnik, delovanje manualnega terapevta pa se je razširilo tudi na mehke strukture.
V sodobni manualni terapiji se kiropraktične manipulacije opuščajo, saj so jih nadomestile nove tehnike, ki so nežne do bolnika in bolnik pri njihovi izvedbi v večini primerov aktivno sodeluje.
INDIKACIJE IN KONTRAINDIKACIJE
Kot vsaka terapija ima tudi manualna terapija določene indikacije in kontraindikacije, ki jih moramo poznati in spoštovati.
INDIKACIJE
- bolečine v hrbtenici (vratni, prsni in ledveni del)
- bolečine v sklepih (kolena, kolki, ramena…)
- hernia disci, išias
- poškodbe po prometnih nesrečah
- poškodbe po kiropraktiki in grobih manipulacijah
- športne poškodbe
- bolečine v mišicah (miofascialni sindrom)
- vrtoglavica, motnja ravnotežja
- šumenje v ušesih
- glavoboli
- mravljinci v rokah ali nogah
- skolioza
- bolečine v prsih (tudi pri vdihu in izdihu)
KONTRAINDIKACIJE
- akutna vnetna stanja
- tromboza
- prirojene hujše nepravilnosti v razvoju hrbtenice
- rakasta obolenja
- nosečnost
- zelo huda osteoporoza